RSS

Wednesday, January 6, 2016

A New Me!

OK, not really, lol!   But I have probably changed in leaps and bounds since I last posted anything in this blog ages ago.  I sure do know prices have increased a ton since I used to write!!  Wow, food prices have gotten ridiculous so I have to bargain hunt more than ever before.

I know our eating style has changed to more of a SAD type way of eating (Standard American Diet.  After a bout of severe OCD to the point I could not eat most food, we kind of evolved.  So I am working on that.

So.....I want to do something that has been on my mind for a while, keep track of what I buy and eat, plus meal plan.

My family has been growing since I last posted.  I used to think young children could eat one out of house and home.  Well, nothing prepared me for a teenager and a preteen, both going through puberty!  Ack!  Both my children are taller than me now (sob!).
.
My 13 year old son, Ethan, is almost 6 feet tall and very skinny with a big appetite.  The biggest challenge with him is he is autistic and a very peculiar eater.  He has a lot of texture and taste issues, so this means a very limited palette.  It drives me crazy when people say make kids eat whatever is put in front of them.  This kid would rather starve than eat something he doesn't like and will tell you so!  He will gag and/or throw up something he does not like if it happens to make its way into his mouth.  Ethan is being homeschooled so he eats almost all of his meals at home

My 11 year old daughter, Shaylee, is overweight.  She is well build, very solid and strong, but low stamina and endurance and a big appetite too.  She is also picky but not as much as Ethan.  She will try new foods.  She goes to public school so I pack her lunches.

I am still struggling to lose weight.  I am the leader of a TOPS group so I try to be a shining example (lol!).  I have lost a lot of weight but still have a lot to go.  I recently gained nearly 50lbs between medications and the holidays but I have lost 10lbs in the past week, whoo hoo!  So I am down around 100lbs from my heaviest.

My husband Mark is fine with most anything, thankfully!

I want to focus more on whole foods and healthy eating.  I wanted to go paleo but it's a stuggle.  Right now I am working on removing wheat and sugar from my personal diet and reducing it in the rest of the family.  My son would find it very hard not to have his peanut butter sandwiches.

So without further ado, this is my first post with shops and prices!  I live in Canada so it can be a struggle to find healthy food inexpensively.  Milk has come down a lot recently.  It was around $8 for a 4L jug but we buy it at Shoppers Drug Mart for $5.39 for 4L.  I also buy my eggs there for $1.99 a dozen as we go through a lot of eggs.  If I could find a good farmer egg source, I would do that but I have found the store eggs yolks to be quite orange lately, which is a good sign.


 This is my Superstore shop.   It's my favorite place for bargains, especially the reduced produce rack.  What I got:

  • Grass-fed whole milk yogurt: $1.75 (half of $3.50)
  • 2 1L containers of Yop: $1.50 each (I know it's a junky yogurt but it's good for smoothies and the kids like it)
  • 2 cans of Tuna: 99 cents each
  • Bag of clementines: $1.75 (99 cents a pound)
  • 3 Granny Smith apples:  99 cents
  • 2 Honeycrisp apples: 99 cents (it also came with a mushy pear and a mouldy tomato I had to throw out, but two honeycrips for a buck is cheap when they are $3 or more a pound each!)
  • 5 zucchini: 99 cents
  • 1 large eggplant: 99 cents
  • Large head of broccoli: $2.00
  • A tray with three types of mini tomatoes: 99 cents
  • 2 loaves of wonder bread: $5.00 for both (again, I know, junky but I'm not in a place to start making all our bread again!)
  • two bunches of bananas: $3.50 plus 75 cents off with coupgon
  • Two packages of pretzels and cheese for lunches: 89 cents each
  • 4 lemons: $1.49
  • Green bean vermicelli:  $1,19
  • Olive oil Miracle Whip: $3.00
  • Chinese BBQ Pork Loin roast: $6.00
  • Veggie tray with dip ( a splurge!): $3.00



This is my Sobeys shop.  I actually buy a lot of meat here.  I wait until it's $4.39/kg (About $2 a pound).  Blue Goose is one of the best brands you can buy on the shelf if you're looking for well raised chicken.

Wholly Guacamole: $2.00
Stubbs Relish (I'm picky about pickles, lol!): $1.99
VH Sweet and Sour sauce: $2.50
2 Blue Goose chicken breasts: $2.22
Two whole chickens (Blue Goose): $5.67 and $6.24
Catelli Spaghetti: $1.00
New Years stuff: each was half of $1.15

Superstore total: $40.90
Sobey's total: $23.58

So this is pretty good.  I have a lot of stuff on hand to make meals out of this stuff and some of this will be used later as I like to buy things we use when they are on sale.  I almost never pay full price for anything if I can help it!

 I'm planning on making a ratatouille out of the zucchini and eggplant.  Lunch today will be chicken breasts and raw veggies plus maybe some leftover mashed potatoes for Ethan.  Mark and I will be having chicken stew for supper.  I actually have a chicken in the fridge I was going to make broth out of.  I make my own chicken noodle soup the kids love so I was going to use half the broth and chicken for stew and half for soup for another day (they are going out for supper with Mom today).

Breakfast was eggs for Mark and Shaylee, along with sourdough bread and hot chocolate.  I shared a big banana with Mark and just had coffee since I wasn't hungry.  Ethan wasn't up in time for lunch.

So that's my food day!